Buradasınız:Anasayfa » Hastalıklar » Hepatit B (B Tipi Sarılık) Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B (B Tipi Sarılık) Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B (B Tipi Sarılık) Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B (B Tipi Sarılık) Belirtileri Nelerdir?

Son derece yaygın görülen bir hastalık olan Hepatit B, karaciğer ve sindirim sistemi başta olmak üzere; vücutta büyük harabiyete yol açan bir hastalıktır. Bulaşıcı özellik gösteren bir enfeksiyon hastalığıdır. Kan araçlarının ortak kullanımı, enfekte olmuş kişiyle tükürük ya da ter salgılarının cilt yüzeyindeki yara ve çatlaklardan geçebileceği kadar yakın temas ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

B tipi sarılığa karşı bilinen en etkin yöntem, hepatite virüslerden elde edilen bakteri hücrelerini içeren aşılanmadır. Hepatit B aşısı % 90 ila 95 koruyucudur. Virüs taşıyıcılarına ve aktif B tipi sarılık hastalarına aşı uygulanmaz.

Sarılık hastalarının yarısından fazlasında, grip semptomlarına benzer belirtiler görülür. Diğer grupta belirti göstermeyen sarılık vakalarının neredeyse %90’ı iyileşir ve B tipi sarılığa karşı bağışıklık geliştirir.

Virüsün kuluçka süresi 2 ila 6 aydır. Karaciğerdeki harabiyet metabolizmaya yansır ve enfekte olmuş kişi, yorgunluk başta olmak üzere; halsizlik, iştah kaybı, sindirim sorunları, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler gösterir. Ayrıca, idrarının rengi koyulaşır.

Semptomlar genellikle önemsenmez ve tanı, başka bir hastalık için yapılan kan tahlilleriyle tesadüfen meydana çıkar.

Yazar Hakkında

Yazı Sayısı : 183

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön